مجله زنیت گیم

تفاوت بازی های کالاف و پابجی موبایل

PUBG Mobile vs Call of Duty Mobile

تفاوت بازی های کالاف و پابجی موبایل

بهترین بازی های چند سال اخیر که محبوبیت زیادی پیدا کرده اند و روی پلتفرم موبایل منتشر شده اند، بازی پابجی و کالاف دیوتی است. هر دوی این بازی ها موفقیت چشمگیری را بدست آورده اند و احتمالاً به شاهکار های خود ادامه خواهند داد؛ اما تفاوت کالاف و پابجی در چیست؟

تفاوت بازی های کالاف و پابجی موبایل

انتخاب بین این دو بازی به تفاوت های عمده ای که بین آن ها وجود دارد برمی گردد و برخی از این ویژگی ها ممکن است برای یک گروه منتخب از بازیکنان جذاب باشد، اما برای دیگران جذابیتی نداشته باشد. بنابراین در این مطلب سعی داریم تا ویژگی ها و تفاوت کالاف و پابجی که در این دو بازی قابل توجه و مشهود است را بررسی کنیم.

5 تفاوت اصلی کالاف دیوتی و پابجی موبایل

برای شناخت تفاوت کالاف و پابجی باید شناخت بهتری از ویژگی های منحصر به فرد آن ها پیدا کنیم. پابجی موبایل مدت‌هاست که بر خانواده بازی های بتل رویال موبایل حکومت می‌ کند. رقیب واقعی پابجی هم در این زمینه بازی مهیج کالاف دیوتی است و بدیت ترتیب این دو بازی طرفداران بی شماری در سراسر جهان دارند.

هر دوی این بازی‌ ها به دنبال این هستند که تا حدی از عنصر واقع‌گرایی استفاده کنند، در حالی که ترکیبی از مبارزات شدید، تنوع و حالت ‌های مختلف گیم‌پلی و روند بازی و اکشن چندنفره را به ما ارائه می‌ دهند. اما این دو در عین حال که پایه و اساس یکسانی دارند و بسیار به هم شبیه هستند، در عین حال تفاوت های اساسی دارند که در ادامه با 5 تفاوت کالاف و پابجی بیشتر آشنا می شویم:

1. روند بازی

بسیاری از گیمر ها در بحث پیرامون تفاوت کالاف و پابجی، روند بازی یا به اصطلاح گیمرها گیم پلی را مورد بررسی قرار می دهند. گیم پلی یا روند بازی پابجی موبایل در مقایسه با کالاف دیوتی بسیار کند است و آرام پیش می رود. در واقع بخش ‌های میانی تا پایانی مسابقه به بازی‌ مخفیانه و هوشمندانه زیادی نیاز دارد که باعث می ‌شود بازی به ناچار کند شود و گیمر آهسته پیش برود.

از سوی دیگر بازی موبایلی کالا دیوتی روند پر سرعت تری دارد و بسیار پر عمل است. عناصر زیادی در بازی وجود دارد که به تسریع روند یا گیم پلی بازی کالاف کمک می کند، از جمله انواع سلاح و پاداش هایی که در ازای کشتن دشمن بدست می آید مانند هلیکوپتر که بازی را نه تنها جذاب می کند بلکه سرعتی بی نظیر به پیشبرد داستان بازی نیز می دهد.

گیم پلی هر دو بازی یکی از تفاوت های قابل توجه کالاف دیوتی و پابجی موبایل است. هر دو بازی در واقع بازی های تیراندازی هستند که دیدگاه اول شخص و سوم شخص را ارائه می دهند اما با این حال، سبک های بازی به طور کلی متفاوت است.

در کال اف دیوتی، می توانید بارگذاری خود را قبل از ورود به بازی شخصی سازی کنید، اما بازی پابجی فاقد این ویژگی است. هنگام بازی، طرح ‌بندی و حرکت هر دو بازی شبیه به هم به نظر می ‌رسند، اما برای مثال کالاف دیوتی دو روش برای عکس ‌برداری ارائه می ‌کند در حالی که پابجی موبایل تنها یک حالت عکس برداری ارائه می‌ کند و این موضوع باعث می شود که در کالاف دیوتی موبایل یک بازیکن گزینه های شلیک بهتری نسبت به پابجی داشته باشد.

علاوه بر این، دینامیک گلوله و آسیب گلوله حرف اصلی را در تفاوت کالاف و پابجی می زنند. علاوه بر این، محیط های تخریب پذیر در بازی کالاف دیوتی موبایل، مثل حصار هایی که برای خرد کردن و پنجره هایی که برای شکستن در حین بازی وجود دارد؛ بسیار منحصر به فردتر از پابجی است.

2. مود های بازی

Image via blue stacks

هر دو این بازی ها چند حالت بازی را ارائه می دهند اما تفاوت کالاف و پابجی در این است که هر دو این بازی ها حالت هایی با طعم خاص خود ارائه می دهند و بازیکنان ممکن است بسته به ترجیح خود، یکی را بیشتر از دیگری دوست داشته باشند.

مود های بازی پابجی موبایل بیشتر کلاسیک است، از جمله مود بازی اصلی BR، EvoGround، Team Deathmatch، Domination. و حالت بازی Arcade که دارای Quick Match، Hardcore Mode و War است.

اما مود بازی کالاف دیوتی شامل مانند Team Deathmatch، Frontline، Domination، Search and Destroy، Gun Game، Sniper Only، Battle Royale، Blitz و غیره می شود.

3. اسلحه و مهمات

Image via Activision Games Blog

هر دو بازی کالاف دیوتی و پابجی موبایل دارای سلاح های واقع گرایانه در بازی هستند. با این حال، بازی سازان آنها را طوری طراحی کرده اند که عملکرد متفاوتی داشته باشند.

در بازی PUBG ، بازیکنان می توانند از دسته های مختلفی از اسلحه ها برای اهداف مختلف استفاده کنند. به عنوان مثال: یک بازیکن می تواند از SMG برای شلیک دوربرد استفاده کند، اما این مورد در مورد بازی COD صدق نمی کند. یکی دیگر از تفاوت کالاف و پابجی مکانیک شلیک و تیراندازی است که در هر دو بازی متفاوت است و شناختن و عادت کردن به آن ها زمان می برد.

4. گرافیک بازی

Image via Sensor Tower

تفاوت کالاف و پابجی که بیشتر از هر چیز به چشم مخاطب می آید مربوط به گرافیک بازی است. بازی پابجی موبایل از موتور Unreal Engine پشتیبانی می‌کند، در حالی که بازی کالاف دیوتی از موتور Unity استفاده می‌کند. اگرچه ممکن است تفاوت این موتور ها مهم به نظر نرسند، اما واقعیت این است که جلوه های بصری هر دو بازی مربوط به همین موتورهای بازی می شود.

موتور بازی Unreal بیشتر با تصاویر واقعی سروکار دارد، در حالی که بازی‌ هایی که با موتور بازی Unity ساخته می شوند، برای حرفه‌ ای به نظر رسیدن تلاش بسیار بیشتری می ‌طلبند. بنابراین یکی از اولین مصادیق تفاوت کالاف و پابجی که در حین بازی متوجه خواهید شد، تفاوت آنها در گرافیک و ظاهر بازی است.

یکی از عناصری که در گرافیک یک بازی تاثیر زیادی دارد، پرداختن به جزئیات در طراحی یک بازی ویدیوئی است؛ برای مثال ویژگی ها و جزئیات ریز، مانند نوع مهمات روی زمین، در کالاف دیوتی به اندازه بازی پابجی برجسته نیستند؛ اما این بدان معنا نیست که گرافیک کالاف دیوتی نا خوشایند و بی کیفیت است؛ بلکه فقط به خوبی پابجی نیست.

5. نقشه ها

استفاده از نقشه در بازی های اینچنینی بسیار مهم است و در واقع نقشه ها عناصر بسیار مهمی برای پیشروی در این سبک از بازی های کامپیوتری هستند؛ بنابراین طراحی آن ها نیز می تواند یکی از ویژگی های ساخت بازی باشد و به همین دلیل هم نقشه ها به نوبه خود باعث ایجاد تفاوت کالاف و پابجی شده اند.

بازی پابجی موبایل چند نقشه برای حالت BR دارد که شامل Erangel، Miramar، Sanhok و Vikendi می شود. از سوی دیگر بازی کالاف دیوتی موبایل دو نقشه دارد: Alcatraz و Isolated. لازم به ذکر است که نقشه های کوچکتر یا مینی مپ برای هر دو بازی در حالت های دیگر بازی وجود دارد که به بازیکنان این امکان را می ‌دهد که محیط اطراف خود را بیشتر ببینند.

در آخر

به طور کلی، نتایج بررسی تفاوت کالاف و پابجی در این مطلب نشان می دهد که بازی کالاف دیوتی طراحی و کیفیت بالاتری نسبت به پابجی موبایل دارد. هرچند که بازیکنان و گیمر ها عاشق هر دو بازی هستند و در واقع هر دو بازی فوق العاده هستند. من به همه توصیه می کنم هر دو بازی را امتحان کنند و سپس تصمیم بگیرند، چراکه هر بازیکنی سبک بازی خود را دارد. همینطور میتوانید مقایسه ای که مجله نیکس با عنوان پابجی موبایل یا کالاف موبایل – کدوم بهتره؟ منتشر کرده است را مطالعه کنید.

 

3.4/5 (25 نظر)